Skąd wiadomo, kiedy jest odpowiedni czas na uzyskanie dodatkowej pomocy dla bliskiej osoby w domu?

  • Jeśli odczuwasz zmęczenie, zauważasz, że większość swojego wolnego czasu poświęcasz opiece nad starszą mamą, tatą, dziadkami lub innym członkiem rodziny, a brakuje Ci czasu dla siebie.
  • Jeśli doba wydaje Ci się być zbyt krótka. Zastanów się, ile czasu zajmuje Ci Twoja codzienna praca, dojazdy, zakupy, sprzątanie, gotowanie oraz te same czynności w domu Rodzica, którym się opiekujesz. Podsumuj, ile czasu wolnego zostaje Ci na kontakty z przyjaciółmi, wspólne wyjścia z rodziną czy zabawę z dziećmi.
  • Jeśli czujesz, że coraz częściej nie masz ani czasu, ani ochoty na kontakt z przyjaciółmi.
  • Jeśli w miejscu pracy, podczas prowadzonej konferencji, albo na delegacji jesteś nękany niespodziewanymi telefonami od Bliskiego, który nie ma z kim porozmawiać, bo jego dzień wydłuża się w nieskończoność , albo pracując w spokoju nerwowo spoglądasz na telefon, bo zaraz może zadzwonić.
  • Jeśli brakuje Ci czasu na zwyczajne rozmowy, czy choćby poczytanie książki, gazety swojemu Rodzicowi. Zastanów się, ile czasu poświęcasz na podstawowe czynności pielęgnacyjne i domowe, a ile na Wasze relacje. Czy nie powinieneś mieć go więcej?
  • Jeśli już dawno nie byłeś na urlopie, w kinie, w teatrze lub po prostu na długim spacerze bez patrzenia na zegarek, bez stresu i bez obaw, że Twój Bliski akurat w tym momencie nie jest pod Twoją opieką.
  • Jeśli nie masz pewności, czy wszystko, co wykonujesz w ramach opieki nad Bliskim, robisz prawidłowo, jeśli zastanawiasz się, czy możesz zrobić coś więcej, lepiej.

Jeśli większość z opisanych wyżej sytuacji jest Ci bliska, pomyśl, że możesz zorganizować opiekę  tak, by zapewnić sobie i Bliskiemu komfort i poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętaj, przemęczenie wynikające z opieki i stres jaki jej towarzyszy, szczególnie jeśli opiekujesz się chorą, niesamodzielną osobą, nie muszą być codziennością.

Zadajesz sobie pytanie, czy ktoś może Ci pomóc w opiece?

TAK, istnieją takie usługi, dzięki którym znajdziesz czas zarówno dla siebie, jak i na pielęgnowanie relacji z Bliskim.

Możemy Ci pomócZapewniamy szeroki zakres usług opieki domowej dedykowanych osobom starszym, niesamodzielnym i przewlekle chorym na terenie miasta Poznań i najbliższych okolic.