10 sposobów reagowania na halucynacje w przypadku demencji u osób starszych
Demencja może powodować halucynacje.
Demencja powoduje zmiany w mózgu, które mogą powodować halucynacje – osoba z demencją może widzieć, słyszeć, czuć lub smakować coś, czego w rzeczywistości nie ma. Jej mózg zniekształca lub błędnie interpretuje zmysły.
I nawet jeśli to nie jest prawdziwe, halucynacje są bardzo realne dla osoby, która ich doznaje.
Na przykład, jeśli twoja seniorka widzi robaki pełzające po podłodze, nic co powiesz nie przekona jej, że te robaki nie istnieją. Jej mózg mówi, że te robaki są prawdziwe.
Niektóre halucynacje mogą być przerażające, ale inne mogą dotyczyć wizji zwykłych ludzi, sytuacji lub przedmiotów z przeszłości.
Niektóre z nich mogą być nawet przyjemne lub szczęśliwe.
Te halucynacje demencji zazwyczaj zdarzają się w środkowej lub późniejszej fazie i są bardziej powszechne w chorobie Parkinsona, ale mogą też wystąpić w chorobie Alzheimera i innych rodzajach demencji.
W każdym przypadku halucynacji najważniejsze jest, aby potwierdzić doświadczenie starszej osoby, reagować na jej uczucia i zapewnić jej bezpieczeństwo.
Przedstawiamy 10 sposobów reagowania, gdy osoba z demencją doświadcza halucynacji
1. Określ, czy konieczna jest reakcja
Pierwszym krokiem jest ustalenie czy halucynacje przeszkadzają osobie starszej.
Jeśli są one przyjemne, po prostu nie reaguj na nie lub nie zwracaj uwagi.
Po prostu przyjmij do wiadomości i zaakceptuj fakt, że jest to objaw demencji i na szczęście nie powoduje niepokoju.
Jeśli natomiast halucynacje denerwują starszą osobę lub skłaniają do zrobienia czegoś niebezpiecznego, należy szybko zareagować, aby zapewnić jej poczucie bezpieczeństwa lub przekierować ją do innego, bezpiecznego zajęcia.
2. Zachowaj spokój i nie kłóć się, ani nie próbuj przekonywać używając logiki
Kiedy ktoś ma halucynacje związane z demencją, ważne jest, aby zachować spokój i unikać sprzeczania się.
To, co widzi senior jest objawem demencji i jest dla niego bardzo realne.
Próba wyjaśnienia, że to nie jest prawdziwe po prostu nie będzie działać z powodu uszkodzeń, które demencja spowodowała w mózgu.
W rzeczywistości okazując, że jemu nie wierzysz, możesz sprawić, że będzie jeszcze bardziej zdenerwowany i wzburzony.
Jeśli senior jest wystarczająco spokojny, niech ci wyjaśnić to co widzi. Jednocześnie może to również pomóc jemu samemu w zrozumieniu tego, co widzi. Słuchaj uważnie i staraj się wychwycić wskazówki dotyczące tego, co widzi.
Należy jednak pamiętać, że uszkodzenia mózgu spowodowane demencją mogą wpływać na zdolność do używania właściwych słów. Na przykład, może nieumyślnie powiedzieć “kapusta”, gdy ma na myśli zielone poduszki.
3. Uznaj ich uczucia i dodaj otuchy
Uważaj, aby nie odrzucać doświadczeń starszej osoby.
Zlekceważenie tego co widzi, mówiąc coś w stylu: „Nie wygłupiaj się, tam nic nie ma”, może ją zdenerwować.
Warto pozwolić jej opowiedzieć o tym, co widzi. Poważne potraktowanie zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i pewności.
Skup się na tym, aby być miłym i reagować raczej na uczucia niż na same halucynacje.
Jeśli seniorka jest przestraszona, możesz powiedzieć: „To brzmi strasznie, widzę jak bardzo jesteś zdenerwowana”.
Albo jeśli jest radosna, możesz powiedzieć: „Jak wspaniale, cieszę się, że to cię tak uszczęśliwia”.
Inne odpowiedzi mogą brzmieć na przykład tak: „Brzmi to tak, jakbyś się martwił” lub „Wiem, że to jest dla ciebie przerażające”.
Nie musisz udawać, że widzisz lub słyszysz to co oni, po prostu bądź wspierający i zrób co możesz, aby złagodzić strach lub niepokój, tak jakby to było prawdziwe zagrożenie.
Możesz na przykład powiedzieć: „Nie słyszę ani nie widzę nikogo za oknem, ale wyglądasz na zmartwionego. Co mogę zrobić, aby pomóc ci poczuć się bezpiecznie?”.
4. Sprawdź otoczenie i usuń ewentualne czynniki wyzwalające
Często halucynacje związane z demencją mogą być wywołane przez rzeczy dziejące się wokół osoby starszej.
Mózg osoby cierpiącej na demencję może inaczej interpretować widoki i dźwięki, co powoduje halucynacje.
Aby wyeliminować czynniki wywołujące halucynacje sprawdź, czy w otoczeniu seniora nie ma hałasów lub bodźców wizualnych, które mogłyby spowodować problem.
Na przykład, takie przedmioty jak telewizor lub radio mogą sprawić, że pacjent uwierzy, iż w domu są obce osoby, że to co dzieje się w telewizji jest prawdziwe lub że słyszy głosy.
Przyćmione oświetlenie może sprawić, że cieniste kąty staną się źródłem strachu, a ruszające się na ścianach cienie wydadzą się realnymi postaciami.
Odbicia w błyszczących podłogach lub oknach, gdy na zewnątrz jest ciemno a w środku jasno, mogą sprawić, że będzie się wydawało, że w domu są ludzie.
Podobnie lustra mogą być kolejnym źródłem strachu lub dezorientacji.
5. Udzielanie prostych odpowiedzi i zapewnień
Kiedy ktoś ma halucynacje związane z demencją, nie należy udzielać długich wyjaśnień na temat tego, co się dzieje. Próba przetworzenia tego co mówisz, może pogłębić cierpienie tej osoby.
Zamiast tego należy reagować w spokojny i wspierający sposób.
Możesz powiedzieć coś w rodzaju: „Nie martw się. Jestem tu, aby cię chronić. Dopilnuję, żebyś był bezpieczny”.
Delikatne przytulenie lub poklepanie po ramieniu może również zapewnić komfort i uspokojenie, których potrzebują osoby przestraszone lub zestresowane.
Nawiązanie kontaktu z Tobą może być również mile widzianym sposobem na odwrócenie uwagi od halucynacji.
6. Znajdź schematy
Jeśli halucynacje zdarzają się często, może istnieć jakiś oczywisty czynnik, który je wywołuje.
Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się, co może być przyczyną takiego zachowania, jest śledzenie czynności seniora i próba znalezienia wzorca.
Robienie notatek lub prowadzenie dziennika demencji może pomóc w odkryciu, że pewne halucynacje zdarzają się o określonej porze dnia, przed lub po posiłkach lub są związane z potrzebą fizyczną, taką jak korzystanie z toalety lub odczuwanie bólu.
Może to być też coś tak prostego, jak zmiana codziennej rutyny, która sprawia, że pacjent czuje się zdezorientowany, a to powoduje halucynacje.
Prowadzenie dziennika lub robienie notatek pomoże Ci szukać rozwiązań i sposobów na unikanie sytuacji, które mogą wywoływać halucynacje.
7. Odwracanie uwagi i przekierowywanie
Inną skuteczną techniką jest odwrócenie uwagi osoby starszej od jej halucynacji.
Spróbuj przekierować ich uwagę na czynność, która sprawia im przyjemność.
Możesz poprosić ją o pomoc w zadaniu, które sprawia, że czuje się spełniona, możesz obejrzeć ulubione zdjęcia rodzinne, zaśpiewać ulubioną piosenkę, ułożyć zabawną układankę, zjeść smaczną przekąskę lub wybrać się na przyjemny spacer, aby popatrzeć na widoki – nawet spacer w domu może się sprawdzić.
Innym sposobem na odwrócenie uwagi jest skierowanie jej na ciebie zamiast na halucynacje.
Jeśli słyszą głosy, spróbuj z nimi porozmawiać. Trudniej jest usłyszeć te głosy, jeśli teraz prowadzisz z nimi rozmowę.
Jeśli widzą kogoś lub coś, podejdź do nich na wysokość oczu i spróbuj nawiązać z nimi kontakt wzrokowy. Jeśli są zajęci patrzeniem na ciebie, może to sprawić, że halucynacje będą mniej intensywne lub nawet znikną.
8. Uzyskaj wsparcie, aby móc sobie z tym poradzić
Opieka nad osobą cierpiącą na halucynacje związane z demencją jest stresująca. Pamiętaj jednak, że nie musisz być sam w radzeniu sobie z problemami, takimi jak ten.
Dlatego właśnie bardzo zalecane są grupy wsparcia dla opiekunów, również te online.
Dzielenie się swoimi doświadczeniami i uzyskiwanie porad i wskazówek od innych może ułatwić życie.
9. Porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy istnieją przyczyny medyczne
Możesz porozmawiać z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy halucynacje mogą mieć podłoże medyczne.
Nie zmieni to Twojego sposobu reagowania, ale może pomóc Ci znaleźć sposób na ograniczenie lub wyeliminowanie tego zachowania.
Na przykład, niektóre problemy medyczne, które mogą powodować halucynacje to odwodnienie, infekcje dróg moczowych, infekcje nerek lub pęcherza moczowego, urazy głowy po upadku lub dolegliwości bólowe.
Jeśli starsza osoba niedawno zaczęła przyjmować nowe leki, sprawdź czy nie jest to spowodowane jakimś negatywnym efektem ubocznym nowego leku lub interakcją z innym lekiem. Niezwłocznie zgłaszaj lekarzowi wszelkie zmiany w zachowaniu.
A jeśli Twój bliski senior ma problemy ze słuchem lub wzrokiem, to może to powodować, że słyszy lub widzi rzeczy, których nie ma.
10. Natychmiast skontaktuj się z lekarzem, jeśli ich bezpieczeństwo lub Twoje jest zagrożone
Jeśli Twoja starsza osoba jest poważnie zaniepokojona halucynacjami lub jeśli w wyniku halucynacji może skrzywdzić siebie lub innych, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, aby uzyskać pomoc.
Na przykład, osoba ta może próbować bronić się przed napastnikiem, uciekać przed czymś, co ją przeraża lub robić coś innego niebezpiecznego.
Tego typu działania mogą łatwo doprowadzić do obrażeń u nich i u Ciebie.
Kiedy rozmawiasz z lekarzem, opisz objawy, jak często występują i czy zmieniły się w czasie pod względem intensywności lub częstotliwości.
Pomocne jest prowadzenie dziennika lub notatek, które mogą pomóc lekarzowi uzyskać jaśniejszy obraz tego, co się dzieje.
Jeśli metody nielekowe nie przynoszą rezultatów i nie występuje stan chorobowy będący przyczyną halucynacji, ostrożne stosowanie leków behawioralnych może poprawić jakość życia poprzez zmniejszenie intensywności i częstotliwości halucynacji.
POTRZEBNA POMOC OPIEKUNKI?
POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORA