Błądzenie czy zagubienie w przypadku choroby Alzheimera jest niebezpieczne.
Zgubienie się lub przypadkowe błądzenie to poważny problem dla osób z chorobą Alzheimera lub demencją i ogromne zmartwienie dla rodzin.
Według badań prowadzonych przez Alzheimer’s Association 6 na 10 osób dotkniętych demencją będzie się gubić lub błądzić. Może się to zdarzyć w każdym momencie choroby, nawet jeśli nigdy wcześniej do tego nie dochodziło.
Wydaje się niewiarygodne, że seniorzy, którzy są słabi, wolno się poruszają lub nawet używają chodzika, mogą oddalić się bardzo daleko od domu, nie będąc przez nikogo zauważonym. To naprawdę się zdarza!!
Przerażające jest to, że niektórzy starsi ludzie, którzy zabłądzili, nigdy nie zostają odnalezieni, a inni giną z powodu wypadków komunikacyjnych lub bezpośredniego narażenie na niebezpieczeństwo.
Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo seniorowi i zrobić wszystko, by zapobiec jego błądzeniu.
Poniżej opisujemy co powoduje, że osoba z demencją przypadkowo oddala się od znanego jej otoczenia i dzielimy się 8 sposobami na ograniczenie zachowań związanych z błądzeniem i zapewnienie seniorom bezpieczeństwa nawet wtedy, gdy gubią się w terenie.
Co powoduje błądzenie w chorobach demencyjnych?
Istnieje wiele powodów, dla których osoba cierpiąca na demencję może się zagubić, w tym:
- Strach lub stres – osoba może stracić orientację w terenie i przestać rozpoznawać gdzie się znajduje, środowisko jest nadmiernie stymulujące lub hałaśliwe, albo dezorientująca sytuacja może ją zdenerwować
- Podstawowe potrzeby – może szukać jedzenia, łazienki lub po prostu chce zaczerpnąć świeżego powietrza
- Poszukiwania – mogą się zgubić, szukając kogoś lub czegoś
- Nuda – mogą szukać czegoś do zrobienia
- Stare rutyny – mogą próbować chodzić do pracy, wykonywać obowiązki domowe lub załatwiać sprawy jak dawniej
8 sposobów zapobiegania wędrówkom
- Zamontuj alarmy i zamki w drzwiach i oknach
Utrudnianie osobie z chorobą Alzheimera lub demencją wydostania się na zewnątrz domu jest kluczowe dla zapobiegania wędrówkom.
Proste modyfikacje bezpieczeństwa domu mogą utrudnić otwieranie drzwi wejściowych tj:
- Dodanie dziecięcych osłon na gałki drzwiowe utrudnia otwieranie drzwi
- Zainstalowanie dodatkowego zamka wyżej na drzwiach, tak aby znajdował się poza linią wzroku starszej osoby, ponieważ osoby z demencją często nie patrzą powyżej poziomu oczu – spróbuj tego na zwykłych drzwiach i na ( przesuwnych) drzwiach tarasowych lub balkonowych
- Zainstalowanie alarmów dla drzwi i okien, które ostrzegą Cię, gdy zostaną otwarte
- Używanie wrażliwych na nacisk mat alarmujących na łóżku lub podłodze, aby powiadomić Cię, jeśli wstaną w nocy
- Używanie alarmu, który może być uruchomiony po przekroczeniu określonego progu.
Uwaga: Należy pamiętać o bezpieczeństwie pożarowym wszystkich osób w domu. Upewnij się, że wszystkie zamki są łatwo dostępne dla osób bez zaburzeń poznawczych. Drzwi powinny być nadal możliwe do szybkiego otwarcia w przypadku zagrożenia.
- Zamaskuj drzwi prowadzące na zewnątrz
Innym sposobem na zniechęcenie starszej osoby dorosłej do otwierania drzwi wyjściowych jest ich zakamuflowanie.
Często osoby z demencją nie będą w stanie znaleźć drzwi, jeśli je zakryjesz lub nie otworzą ich, jeśli umieścisz na nich duże znaki.
Na przykład możesz zainstalować karnisz nad drzwiami, aby powiesić ciemną zasłonę lub wieszak ścienny nad drzwiami. Przesuwaj zasłonę, otwierając ją i zamykając w zależności od potrzeb uważając, by starsza osoba nie widziała, jak to robisz.
Możesz również umieścić na drzwiach duże znaki z napisem „NIE WCHODZIĆ” lub „STOP”. Wiele osób z demencją nie otworzy drzwi z tego typu znakami.
Inną skuteczną techniką jest umieszczenie dużej czarnej wycieraczki przed drzwiami.
Seniorzy z demencją często myślą, że ciemne obszary podłogi to dziury i nie będą po nich chodzić. To zniechęci ich do faktycznego dotarcia do drzwi.
- Wyraźnie zaznacz drzwi wewnętrzne
Kiedy starsza osoba próbuje znaleźć drzwi wyjściowe, może w rzeczywistości szukać pomieszczenia wewnętrznego, takiego jak łazienka, kuchnia lub sypialnia.
Ułatw im znalezienie tych kluczowych pomieszczeń, umieszczając na drzwiach duże znaki lub zdjęcia albo pozostawiając w nocy włączone światło w łazience.
- Wyszukaj i znajdź przyczyny zachowań wędrownych
Kolejną rzeczą, którą należy zrobić, to zidentyfikować przyczyny wędrującego zachowania u seniora.
Notuj, kiedy to się dzieje, w jakich okolicznościach i co robił lub mówili senior tuż przed tym.
Z czasem możesz odkryć pewien schemat, np. błądzenie o tej samej porze każdego dnia, gdy jest znudzony, szuka łazienki lub jest głodny.
Jeśli wędrówka jest spowodowana nudą lub potrzebą fizjologiczną, znajdź sensowne zajęcia, które pozwolą im się zaangażować. Upewnij się, że zachęcisz ich do wizyty w toalecie lub przyniesiesz im przekąskę lub napój przed tą porą dnia.
Niektóre osoby mogą próbować powrócić do starej rutyny, np. pójść rano do biura lub odebrać dziecko ze szkoły po południu.
Aby zmniejszyć tę potrzebę, mów uspokajające stwierdzenia, które pasują do ich intencji. Na przykład, możesz powiedzieć, że jest to święto państwowe i biuro nie jest dziś otwarte. Albo wspomnieć, że ich dziecko poszło dziś po szkole do koleżanki, a jej mama obiecała podrzucić córkę później. Odwróć uwagę starszej osoby ulubionym zajęciem lub przekąską, aby oderwać ją od starej rutyny.
Inni seniorzy szukają osoby lub jakiegoś przedmiotu i błądzą – ponieważ szukają.
Pomyśl kreatywnie, co zrobić aby uspokoić ich i zapewnić, że wszystko jest w porządku.
Możesz powiedzieć, że zagubiony przedmiot jest naprawiany lub znajduje się w bezpiecznym miejscu u zaufanego przyjaciela. Możesz też powiedzieć, że osoba, której szukają, zadzwoniła z informacją, że jest spóźniona, ale będzie po południu lub następnego dnia.
Zachęcanie do opowiedzenia o osobie lub przedmiocie często uspokaja, rozprasza i zmniejsza potrzebę szukania.
- Zarejestruj osobę w programie bezpiecznego powrotu
W przypadku, gdy wyjdzie z domu, ułatw znalezienie zagubionego seniora, zapisując go do rejestru
zaginionych osób prowadzonego przez Fundacje ITAKA.
Po zapisaniu się do programu, Twój senior otrzyma identyfikator, który pozwoli ludziom i służbom porządkowym zidentyfikować odnalezionego seniora i skontaktować się z Tobą. Możesz również zadzwonić na bezpłatną linię wsparcia 24/7, jeśli musisz zgłosić zaginięcie starszej osoby.
- Zadbaj o to, by przez cały czas nosili na sobie urządzenie GPS
Możesz czuć się bezpieczniej, jeśli Twój senior będzie przez cały czas nosił urządzenie śledzące GPS. Noszone urządzenie GPS, takie jak opaska na rękę, wysyła sygnały, które mogą być śledzone przez personel ratunkowy.
Jeśli Twój senior nie toleruje noszenia urządzenia śledzącego w formie opaski, rozważ inne lokalizatory śledzące.
- Ukrywanie kluczy, torebek, portfeli
Jeśli kluczyki od samochodu są dostępne, senior może odjechać zanim wrócisz z łazienki.
Aby temu zapobiec, upewnij się, że wszystkie kluczyki do samochodu są dobrze ukryte i rozważ dodanie blokady kierownicy do samochodu.
Innym środkiem ostrożności jest schowanie torebki lub portfela. Niektórzy nie wyjdą z domu bez tych niezbędnych rzeczy.
- Bądź przygotowany
Inne sposoby na przygotowanie się na wszelki wypadek, gdyby twój senior wędrował i się zgubił, to:
- Zrób im zdjęcie każdego ranka. Zawsze będziesz mieć aktualne zdjęcie z ubraniem, które ma na sobie danego dnia, na wypadek gdybyś musiał pokazać je służbom porządkowym i ratunkowym.
- Ostrzeż sąsiadów o ich wędrującym zachowaniu i podziel się wskazówkami, jak odwrócić ich uwagę lub spowolnić. Upewnij się, że wszyscy sąsiedzi mają Twoje dane kontaktowe.
- Przyszyj lub naprasuj etykietki z informacjami kontaktowymi do wszystkich ubrań. Zostaw kartkę z informacją w torebce.
- Wpisz do komórki seniora numer oznaczony symbolem ICE (In Case of Imergency) ICE Córka Ola, ICE Syn Andrzej – wtedy służbom ratunkowym będzie łatwiej odnaleźć właściwą osobę