You are currently viewing Dom przyjazny osobom z demencją

4 sposoby na ułatwienie orientacji – Dom przyjazny osobom z demencją

Codzienne obowiązki mogą stanowić wyzwanie dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera lub demencję.

Jednak małe zmiany w domu mogą mieć duży wpływ na ułatwienie im życia.

W miarę postępu choroby osoba starsza będzie miała coraz większe problemy z zapamiętywaniem, myśleniem, przetwarzaniem i rozumowaniem.

Poniżej przedstawiamy 4 sposoby na stworzenie domu bardziej przyjaznego osobom cierpiącym na demencję, poprzez ułatwienie dostrzegania i rozpoznawania często używanych przedmiotów.

Dzięki tym sugestiom codzienne czynności staną się łatwiejsze, co zwiększy pewność siebie oraz zmniejszy frustrację i stres.

  1. Unikaj powierzchni odbijających światło i utrzymuj równomierne oświetlenie

Błyszczące lub odbijające światło powierzchnie na podłogach lub blatach mogą powodować zamieszanie, ponieważ tworzą odblaski i cienie.

W przypadku podłóg, drewniane lub gładkie wykładziny dywanowe. Jeśli konieczne jest pokrycie podłogi, używaj jasnych, nie wzorzystych pokryć, które są dobrze przymocowane i antypoślizgowe.

Błyszczące blaty lub lady należy przykryć matami lub obrusami w jasnych kolorach. Ciemne kolory mogą sprawiać wrażenie dziur, więc unikaj ich w miejscach, z których chcesz, aby starsza osoba korzystała.

Postaraj się, aby oświetlenie było jak najmniej oślepiające, redukując odblaski i cienie. Dodaj zasłony, aby zmniejszyć jasność światła słonecznego i użyj mocniejszego oświetlenia do ciemniejszych pomieszczeń.

  1. Dodaj obrazki, aby rozpoznać przedmioty, które nie są w pełnym polu widzenia.

Kiedy ktoś ma problemy z pamięcią, może mieć trudności z zapamiętaniem, gdzie co się znajduje.

Może to oznaczać, że trzeba otworzyć każdą szafkę, aby znaleźć kubek, otworzyć wszystkie szuflady, aby znaleźć sweter lub nie wiedzieć, gdzie jest toaleta.

Aby pomóc osobie z demencją znaleźć rzeczy, z których często korzysta, warto umieścić duże, łatwe do zauważenia obrazki na zewnętrznej stronie drzwi lub szuflad, aby zidentyfikować, co jest w środku.

Na przykład, umieść obrazek toalety na drzwiach łazienki, upewniając się, że wyróżnia się on na tle koloru drzwi. Na szafce kuchennej umieść zdjęcie kubka, którego zawsze używają.

Upewnij się, że ustalasz priorytety, które przedmioty mają być oznaczone etykietami, ponieważ zbyt wiele obrazków może jeszcze bardziej zdezorientować dziecko.

  1. Używaj kontrastujących kolorów, aby podkreślić ważne przedmioty.

Staranne stosowanie kontrastowych kolorów pomaga seniorom z demencją lepiej widzieć różne przedmioty.

Na przykład, czerwony talerz ułatwia jedzenie, ponieważ wyróżnia się on na tle jasnego stołu lub maty, a wiele potraw wyróżnia się na tle czerwonego talerza.

Kiedy osoba starsza widzi wyraźnie, co je, jest w stanie jeść samodzielnie.

Korzystanie z toalety może być sporym wyzwaniem, ponieważ większość łazienek ma jasne kolory podłóg, ścian i toalety.

To może utrudnić osobie z demencją znalezienie toalety i może spowodować, że przypadkowo pójdzie gdzieś indziej, na przykład do kosza na śmieci lub do wanny. Zmiana deski sedesowej na kolorową (jak ta czerwona) ułatwia szybkie zorientowanie się, gdzie należy usiąść.

Jeśli starsza osoba ma problemy ze znalezieniem ważnego pomieszczenia, takiego jak sypialnia czy łazienka, możesz pomalować drzwi na kontrastujący kolor.

Możesz też spersonalizować drzwi do ich sypialni, umieszczając na nich swoje zdjęcie. To również może uchronić ją przed przypadkowym wejściem do pokoju innych osób, gdy szuka swojego własnego.

Aby ułatwić włączanie świateł w pokoju, możesz chcieć zmienić płyty przełącznika światła, aby wyróżniał się on wyraźnie od ściany. Na przykład, jeśli ściany są białe, spróbuj kolorowej płyty przełącznika, jak  pojedynczy przełącznik lub podwójny przełącznik.

  1. Zwiększenie widoczności dużych powierzchni szklanych

Osobom cierpiącym na demencję może być trudniej dostrzec duże powierzchni szklanych. Może to prowadzić do wypadków i obrażeń.

Aby szkło było bardziej widoczne, dodaj  naklejki, obrazki lub plakaty na drzwiach prysznicowych, drzwiach tarasowych lub oknach. Może to być również świetny sposób na dekorację!

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORA