Rozmowa z osobą cierpiącą na chorobę Alzheimera lub demencję może stanowić nie lada wyzwanie. Poznanie kilku prostych, ale skutecznych technik komunikowania się z osobami z demencją ułatwia nawiązanie kontaktu z nimi i wspólne spędzanie czasu. HelpMed przedstawia 15 wskazówek, które ułatwią Ci lepszą komunikację z osobą cierpiącą na demencję.
Życie z demencją może być trudne. Odbija się to na wszystkich zaangażowanych, zwłaszcza jeśli nie korzysta się z zewnętrznych usług opiekuńczych.
Rozmowy mogą być obciążone emocjami takimi jak smutek, złość czy strach.
Niestety, kiedy dodamy do tego te emocje, może się okazać, że rozmowa z osobą starszą będzie trudniejsza niż powinna.
Zamiast tego, pamiętaj o tych 15 pomocnych wskazówkach, kiedy komunikujesz się z osobą cierpiącą na demencję.
- Poświęć chwilę dla siebie
Spojrzenie na osobę żyjącą z demencją może być wyzwaniem. Możemy odczuwać wiele różnych emocji, które mogą wpływać na nasze własne zachowanie.
Poświęć chwilę, aby się uspokoić przed podjęciem rozmowy.
Bez względu na to, jak zaawansowana jest demencja, osoba, na której Ci zależy, nadal tam jest – i jej również zależy na Tobie.
- Zachowaj pozytywny, ciepły i spokojny ton
Osoba z demencją może wyczuć emocje, zwłaszcza jeśli nie pasują one do tonu, którego staramy się użyć.
Pamiętaj, że jest to osoba, na której ci zależy. Chcesz pokazać, że zależy ci na niej i na czasie, który spędzacie razem.
- Usuń elementy rozpraszające uwagę
Jak każda osoba, osoba z demencją może mieć problemy z komunikacją, gdy wokół są rozpraszacze.
Telewizory, radia i dzieci biegające wokół mogą łatwo przyciągnąć naszą uwagę. Jednak to, co dla nas jest mało rozpraszające, dla osób z demencją może być torturą.
Aby zminimalizować rozpraszanie uwagi, upewnij się, że wszystkie urządzenia elektroniczne są wyłączone lub pracują w trybie cichym. Poproś innych ludzi, aby opuścili to miejsce lub zajęli się jakimś cichym zajęciem.
Należy obserwować otoczenie lub skontaktować się z opiekunami w domu, aby zobaczyć, jakie inne czynniki rozpraszające mogą wymagać usunięcia.
4. Przedstaw się
Kiedy ktoś cierpi na demencję, może nie pamiętać od razu kim jesteś.
Upewnij się, że delikatnie podasz jej swoje imię i powiesz, jak jesteście spokrewnieni. Może to pomóc w przywołaniu wspomnień, a także w zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa.
Jeśli osoba ta wydaje się być szczególnie zdezorientowana, przedstawienie jej Ciebie przez inną osobę, np. przez opiekuna w domu, może pomóc jej poczuć się bardziej komfortowo.
- Mów powoli
Poświęć trochę czasu na zwolnienie tempa podczas mówienia. To może pomóc dać im czas na przyswojenie tego, co mówisz i nawiązanie kontaktu.
- Używaj krótszych zdań i mniejszych słów
Zbyt długie zdania i duże słowa mogą być mylące. Staraj się tego unikać, jeśli możesz.
Używaj jednego zdania naraz, robiąc przerwy, aby pozwolić starszej osobie na przyswojenie tego, co powiedziałeś, zanim będziesz kontynuować. Ilość czasu potrzebnego na przerwę może się zmieniać z dnia na dzień.
- Bądź bezpośredni
Aby uniknąć zamieszania, mów dokładnie to, co masz na myśli.
Jeśli odnosisz się do jakiegoś przedmiotu lub innej osoby, użyj nazwy lub określenia, zamiast używać zaimków.
A kiedy mówisz o osobie, podaj jej stosunek do Ciebie i do starszej osoby.
- Nie zakładaj żadnych założeń
Kuszące może być kończenie czyichś zdań, a nawet zakładanie, że dana osoba nie chce uczestniczyć w działaniach społecznych.
Unikaj tego w miarę możliwości. Twoja starsza osoba zasługuje na to, by mieć coś do powiedzenia na temat zajęć, w których uczestniczy, a także na to, by wiedzieć, że jesteś przy niej.
Przerywanie lub wykluczanie wysyła sygnał, że nie wierzysz, iż jest ona zdolna do rozmowy lub towarzystwa.
- Praktykuj aktywne słuchanie
Aktywne słuchanie jest formą komunikacji, która daje drugiej stronie do zrozumienia, że jej słuchasz. Przytakiwanie i odpowiadanie w sposób potwierdzający pomagają ludziom poczuć, że chcesz usłyszeć więcej.
Niektóre umiejętności aktywnego słuchania mogą być dla niektórych osób lub w niektórych sytuacjach bardziej rozpraszające niż pomocne.
Na przykład, używanie drobnych słów zachęty, takich jak „uh-huh” może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Poświęć trochę czasu na eksperymenty i oceń, co działa najlepiej. Jeśli Twoja starsza osoba korzysta z usług opiekuńczych, zastanów się, czy nie poprosić opiekuna o opinię.
- Nie utrudniaj konwersacji.
Nie ma nic złego w tym, że stawiasz sobie granice co do tego, o czym będziesz, a o czym nie będziesz rozmawiać. Istnieją jednak pewne przeszkody w rozmowie, których należy unikać.
Unikaj pytania „Dlaczego…” lub zmuszania starszej osoby dorosłej do mówienia o czymś, na co nie jest w nastroju. To zazwyczaj zamyka produktywne rozmowy.
Co najważniejsze, powstrzymaj się od przerywania. W ten sposób zostanie zakłócony tok rozmowy. Skup się raczej na słuchaniu, niż na mówieniu.
- Przekieruj
Zamiast próbować powstrzymać kogoś przed zrobieniem czegoś potencjalnie niebezpiecznego, spróbuj przekierować go w stronę bezpieczniejszego lub bardziej pozytywnego działania.
- Daj wybór między dwoma rzeczami lub zadawaj pytania tak lub nie
O wiele łatwiej jest się komunikować, gdy daje się wybór między dwiema różnymi rzeczami.
Zamiast pytać kogoś, co chce zjeść na obiad, zasugeruj mu to. Na przykład, możesz zapytać „Czy chciałbyś chili czy kanapkę na lunch?”.
Dzięki temu Twój starszy dorosły może skupić się na wyborze pomiędzy dwiema jasnymi opcjami, zamiast mieć zbyt wiele pomysłów i stać się przytłoczonym.
Zadawanie pytań typu „tak” lub „nie” działa w podobny sposób. Zamiast pytać, co ktoś chce do picia, zapytaj: „Czy chciałbyś napić się wody?”.
- Pamiętaj, że mowa ciała przekazuje pewne informacje.
Nawiązanie kontaktu wzrokowego może pomóc starszej osobie w zorientowaniu się, że jej słuchasz. Staraj się dopasować język ciała do emocji, które chcesz wyrazić.
- Rozważ zastosowanie niewerbalnych form komunikacji, takich jak pisanie
Ważne jest, by znaleźć takie techniki komunikacji, które najlepiej sprawdzą się zarówno w Twoim przypadku, jak i w przypadku podopiecznego. W zależności od tego, jak czuje się Twoja starsza osoba, komunikacja werbalna może nie być jej pierwszym wyborem.
Niektóre osoby radzą sobie lepiej, kiedy mogą poświęcić swój czas na napisanie notatki (lub nawet e-maila) niż na rozmowę ustną.
Pisanie daje im więcej czasu i może pomóc wychwycić błędy, takie jak wybór niewłaściwego słowa. To może pomóc komuś poczuć się bardziej komfortowo w interakcji z innymi.
Pamiętaj, by używać także innych zmysłów. Wzrok, dźwięk, zapach, smak i dotyk mogą być bardzo ważne w komunikacji.
- Najważniejsze – obecność na miejscu
Podczas odwiedzin i spędzania czasu z osobą cierpiącą na demencję liczy się przede wszystkim właśnie to – wspólny czas.
Korzystanie z pomocy opiekunów może również pomóc w uprzyjemnieniu wspólnie spędzanego czasu, zwłaszcza jeśli wykonywanie podstawowych codziennych zadań staje się przytłaczające.
POTRZEBUJESZ OPIEKUNKI DLA SENIORA?
ZAPEWNIAMY POMOC DLA SENIORA NAWET 24h NA DOBĘ
POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORA