Wiele rodzin spotyka się tylko kilka razy w roku najczęściej z okazji większych świąt.
Kiedy członkowie rodziny zobaczą twego seniora po dłuższym okresie „niewidzenia”, mogą być zaskoczeni lub nawet przestraszeni jego obecnym stanem.
Dla ciebie sposób, w jaki postrzegasz swojego seniora i jego zachowanie jest oczywisty, gdyż przebywasz z nim przez dłuższy czas.
Ale dla innych może to być sporym szokiem, jeśli stan zdrowia seniora znacznie się pogorszył od ostatniego spotkania.
Bycie zaskoczonym może doprowadzić członków rodziny do irracjonalnej złości, złego traktowania starszej osoby lub nalegania na wprowadzenie niezbyt mądrych zmian w opiece nad nią.
Zminimalizuj to niepożądane zachowanie, informując rodzinę o tym, czego mogą się spodziewać jeszcze przed wydarzeniami świątecznymi.
Jest to pomocne, ponieważ prawdopodobnie otrzymasz mniej krytyki i niegrzecznych komentarzy, a twój senior lub seniorka prawdopodobnie będzie traktowana z większą troską i szacunkiem.
Żeby przygotować się na to podpowiadamy, co możesz chcieć przekazać swojej rodzinie i udostępniamy przykładowy list/e-mail, który możesz dostosować do swojej sytuacji.
Poinformuj rodzinę, czego się spodziewać z wyprzedzeniem
Jesteś przyzwyczajony do radzenia sobie z potrzebami zdrowotnymi i codziennymi czynnościami przy starszej osobie, ale wiele rzeczy, które są teraz częścią waszego codziennego życia, może być dziwne i niepokojące dla innych.
Możesz z wyprzedzeniem poinformować rodzinę o aktualnym stanie zdrowia starszej osoby, wyjaśnić typowe zachowania i zasugerować sposoby interakcji, które pomogą starszej osobie cieszyć się rodzinnym spotkaniem.
Rzeczy, którymi możesz chcieć się podzielić:
– Znaczna utrata lub przyrost masy ciała
– Bycie na wózku inwalidzkim lub poleganie w dużym stopniu na chodziku
– Noszenie jednorazowych majtek i radzenie sobie z nietrzymaniem moczu
– Niezdolność do samoobsługi, np. jedzenia lub korzystania z toalety
– Nieprzewidywalne zachowanie lub problemy z pamięcią i funkcjami poznawczymi spowodowane chorobą Alzheimera lub demencją
Przykładowy list/e-mail – dostosuj go do swojej sytuacji
„Napisaliśmy ten list, aby wyjaśnić zmiany spowodowane wiekiem i demencją. Dostosuj swoją wiadomość do warunków zdrowotnych i ogólnego zachowania seniora/seniorki.
Piszę, aby poinformować Cię, jak się sprawy mają z mamą. Oboje nie możemy się doczekać Twojej wizyty i pomyśleliśmy, że może być pomocne, jeśli wyjaśnię naszą obecną sytuację przed Twoim przyjazdem.
Możesz zauważyć, że mama zmieniła się od czasu, gdy widziałeś ją po raz ostatni. Jej lekarze twierdzą, że otrzymuje odpowiednią opiekę, a zmiany te są powszechne u osób z postępującą demencją.
Niektóre rzeczy, które zauważysz to, że schudła i wygląda na bardziej wątłą. Porusza się przy chodziku. Jest wrażliwa na większe skupiska ludzi i przeszkadza jej zbyt duży hałas. Czasami ma również problemy z jasnym myśleniem, więc jej zachowanie jest trochę nieprzewidywalne i może ci się wydawać dziwne.
Proszę zrozum i nie poczuj się urażony, jeśli nie będzie pamiętała kim jesteś lub pomyli cię z kimś innym. Ona doceni, że będziesz z nami, a ja tym bardziej. Ciepłe uczucia, które zostaną z nią po spędzeniu czasu z tobą, to jedyne, co zapamięta.
Proszę, potraktuj mamę jak każdą inną osobę. Nadal jest „sobą” w środku, nawet jeśli nie zawsze może to wyrazić. Lubi ciepłe uśmiechy i uściski i pokocha delikatne dotknięcia jej ramienia lub dłoni.
To wszystko może ci się wydawać dziwne, ale choroba Alzheimera to dziwna choroba, która powoduje nieprzewidywalne zmiany. Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera to ciężka praca i robię wszystko, co w mojej mocy. Z Twoją pomocą i wsparciem możemy stworzyć niezapomniane świąteczne wspomnienie, które na długo pozostanie z nami.
Załączam aktualne zdjęcie, żebyście wiedzieli, jak teraz wygląda.”