You are currently viewing 10 przyjemnych i nieskomplikowanych aktywności dla osób z demencją

Seniorzy z demencją potrzebują zajęcia, w którym będą odnosić sukcesy.

Codzienne czynności mogą stać się zbyt trudne dla seniorów z chorobą Alzheimera lub demencją.

Jednak, tak jak my wszyscy, nadal mają potrzebę odczuwania sukcesu.

Dlatego tak ważne są zajęcia dla osób z demencją, które nie przynoszą żadnych niepowodzeń – zawsze odnoszą sukces, bez względu na wszystko.

Bycie szczęśliwym i zaangażowanym w satysfakcjonujące zajęcie zmniejsza pobudzenie, niepokój, depresję i złość. Może nawet ograniczyć trudne zachowania, takie jak zasypianie lub zmniejszyć potrzebę przyjmowania leków.

Aby pomóc Twojej seniorowi poczuć się produktywnym i odnoszącym sukcesy, przedstawiamy 10 prostych pomysłów na zajęcia, które nie mają dobrej ani złej strony. W dodatku są one bezpłatne lub bardzo tanie.

10 fantastycznych, bezawaryjnych zajęć dla osób z demencją

Każda osoba jest inna, więc znalezienie zajęć, które przypadną im do gustu może wymagać trochę eksperymentowania lub kreatywnego myślenia.

Uwaga dotycząca bezpieczeństwa: Unikaj ostrych przedmiotów i dawaj tylko takie, które będą bezpieczne dla starszej osoby. Na przykład, jeśli starsza osoba ma tendencję do wkładania rzeczy do ust lub wiązania części ciała, unikaj sznurka, małych przedmiotów lub takich, które mogą pęknąć po ugryzieniu.

1) Składanie ręczników

Poproszenie seniora o pomoc w składaniu prania to świetny sposób na zajęcie go, danie zajęcia, w którym może poczuć się spełniony i pomóc mu w osiągnięciu satysfakcji z prowadzenia gospodarstwa domowego.

Celem jest po prostu utrzymanie ich w dobrym nastroju. Najlepiej jest używać ręczników do rąk, ponieważ są małe i łatwo się je składa.

Nieważne, czy ręczniki są złożone dobrze, czy źle, ważne jest to, że senior czuje się dobrze z tą czynnością.

2) Stwórz pudełko ze wspomnieniami.

Pudełko ze wspomnieniami może pomóc seniorowi poczuć się związanym ze swoją poprzednią karierą i hobby.

Weź dowolny rodzaj pudełka i wypełnij je rzeczami, których używał w pracy, kopiami zdjęć i pamiątkami, lub przedmiotami związanymi z hobby.

Na przykład, dla byłego pracownika biurowego, stwórz pudełko, które przypomina mu o jego karierze. Umieść w nim spinacze do papieru, ołówki, gumki do ścierania, papier, listy, kalkulator, teczki na dokumenty, notatniki itp.

Jeśli dana osoba zajmowała się robótkami ręcznymi, włóż do pudełka nakrętki, śruby, kawałki rur pcv i złączki, kawałek drewna (bez drzazg), drobnoziarnisty papier ścierny i sznurek.

Ktoś, kto lubił gotować lub piec może cieszyć się łyżki do mierzenia, trzepaczka, łopatka i inne związane z tym przedmioty.

To może się sprawdzić w każdym rodzaju pracy lub hobby, wystarczy być kreatywnym w poszukiwaniu przedmiotów, które będą bezpieczne w użyciu.

3) Rozplątać węzły

Znajdź lub kup w sklepie linę średniej grubości. Zawiąż luźno kilka prostych węzłów i poproś seniora o pomoc w ich rozwiązaniu.

4) Nawlecz makaron za pomocą włóczki lub sznurka

Przygotuj trochę makaronu z dużymi otworami i trochę grubej włóczki lub zwykłego sznurka. Zrób „igłę”, oklejając koniec sznurka, tak aby był dłuższy niż kawałek makaronu.

Poproś seniora aby nawlekła makaron używając swojej „igły” i nitki.

5) Stwórz pudełko z resztek tkanin

To jest zabawa dla wszystkich, ale szczególnie dla kogoś, kto kiedyś cieszył się szycia.

Weź pudełko i włóż kilkadziesiąt kawałków różnych tkanin do środka. Postaraj się uzyskać różne kolory i różnorodne rodzaje tekstyliów, takie jak koronka, filc, jedwab, aksamit, wełna, bawełna itp.

Twoja seniorka może czerpać radość z dotykania, składania i sortowania tkanin.

6) Stwórz puzzle

Wydrukuj ulubionego zdjęcia rodzinnego lub krajobrazu, który jest szczególny ważny dla Twojej seniorki. Możesz również wydrukować zdjęcie lub obrazek, który lubi, np. samochód, kolorowe owoce itp.

Zalaminuj zdjęcie i potnij je na cztery (lub więcej) kawałki w kształcie puzzli, aby stworzyć osobiste puzzle.

7) Wycinanie zdjęć z starych czasopism lub kalendarzy

Seniorzy lubią przeglądać stare czasopisma lub kalendarze i wycinać z nich zdjęcia, które im się podobają. Najlepiej używać czasopism, które są odzwierciedleniem ich hobby lub zainteresowań.

Osoby, którym sprawia to przyjemność, mogą również wkleić zdjęcia do zeszytu, tworząc zabawny album.

8) Kostka do układania puzzli

Kostka do układania jest kolorowa i może zapewnić mnóstwo bezstresowej zabawy seniorom, którzy lubią bawić się przedmiotami. To jest jak uproszczona wersja kostki Rubika.

Celem tej gry jest po prostu czerpanie przyjemności z obracania kawałków kostki i tworzenia różnych kombinacji kolorów na każdej ścianie.

Ci, którzy są w stanie, mogą cieszyć się mieszaniem kolorów i lub  przywracaniem do stanu pierwotnego.

9) Karty do gry z dużym drukiem

Karty do gry to świetne zajęcie dla seniorów, zwłaszcza gdy litery i cyfry są duże i łatwe do odczytania.

Osoby we wczesnym stadium demencji mogą czerpać przyjemność z prostych gier karcianych, takich jak pasjans, oczko czy wojna. Senior w późniejszym stadium demencji może czerpać przyjemność z tasowania kart lub sortowania ich według koloru lub koloru.

Zwróć uwagę na poziom zadowolenia. Jeśli wydają się przytłoczeni lub sfrustrowani, możesz usunąć niektóre karty, aby nie musieli radzić sobie z tak dużą ich ilością.

10) Klocki i tablice z wzorami

Te zabawne kształty mogą być wykorzystane na wiele sposobów. Seniorzy mogą używać dołączonych tablic do tworzenia kolorowych obrazków, tworzyć dowolne kształty lub odrysowywać kształty na papierze.

JEŚLI POTRZEBUJESZ POMOCY OPIEKUNKI DOMOWEJ

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORÓW