Nie czujesz się w świątecznym nastroju ?
Końcówka roku prawie dla każdego wiąże się z ekscytacją i oczekiwaniem na dobry rodzinny czas i świętowanie. Lecz jeśli opiekujesz się bliskim seniorem, szczególnie jeśli cierpi on na demencję, to świąteczny czas może być dodatkowym ciężarem nakładanym na i tak już przeciążone plecy opiekuna.
Święta mogą być też czasem odnowy – odnawiamy przyjaźnie poprzez rozmowy telefoniczne i pisanie kartek świątecznych, odnawiamy relacje rodzinne poprzez spotkania i wspólne świętowanie przy stole, odnawiamy wiarę … ale święta to również czas, który może być szczególnie trudny dla opiekuna. Jest to czas, w którym szczególnie uwidaczniają się życiowe zmiany i pojawiają się dodatkowe wymagania wobec i tak już mocno zestresowanego życia.
W świątecznym okresie ważne jest, aby opiekunowie szukali równowagi – między dbaniem o kogoś innego a dbaniem o siebie; między celebrowaniem dobrych wspomnień z minionych lat, a nie rozpamiętywaniem tego, co może zostało utracone.
Oto 9 wskazówek jak radzić sobie lepiej w okresie przedświątecznym:
- Wyluzuj
Gdziekolwiek nie spojrzysz pojawiają się reklamy „idealnego” świętowania, co powoduje, że czujesz presję, by święta wyglądały w określony sposób, aby były wystarczająco dobre. Pamiętaj, że te reklamy mają na celu byśmy poczuli się w ten określony sposób czyli wydawali więcej pieniędzy na przygotowania do świąt.
Staraj nie utożsamiać się z tymi obrazami, które widzisz w mediach społecznościowych lub w telewizji – jedyne co się liczy, to spędzanie czasu z ludźmi, na których ci zależy. Zamiast starać się, aby wszystko było idealne, lepiej skoncentruj się na tym, abyś ty i twoi najbliżsi byli szczęśliwi i poczuli się komfortowo, na tyle na ile jest to możliwe.
- Przygotuj się na adaptację
W tym roku spotkania w gronie rodzinnym mogą wyglądać zupełnie inaczej niż zazwyczaj. Jeśli osoba, którą się opiekujesz cierpi na demencję, to może być zdenerwowana hałasem, światłem lub zakłóceniem rutyny dnia codziennego. Może czuć się przytłoczona i zmęczona, jeśli wokół jest wiele gości, którzy obdarowują się prezentami, głośno rozmawiają i gestykulują, szczególnie jeśli odbywa się to w porze dnia, w której normalnie by już odpoczywała lub spała.
- Powiedz NIE
Często sezon świąteczny przychodzi wraz z pośpiechem i potrzebą spotykania się z ludźmi, których nie widzieliśmy w ciągu roku. Prowadzi to do dodatkowych próśb o odwiedzenie przyjaciół i rodziny, często gdy ty już czujesz się wykończona.
Zastanów się : czy masz energię lub czas, aby zobaczyć tych ludzi? Zaopiekuj się sobą i pomyśl, czego ty potrzebujesz. Czy to nie będzie za dużo dla osoby, którą się opiekujesz albo dla Ciebie? Jeśli tak, grzecznie odmów i zaproponuj spotkanie w późniejszym, spokojniejszym terminie.
- Wyjdź na zewnątrz
Zimowa pogoda często zniechęca nas do wyjścia na zewnątrz, ale nawet szybki spacer na świeżym powietrzu może pomóc nam się uziemić i zmniejszyć poziom stresu.
Jeśli uda Ci tak zorganizować, że spacer odbędziesz w otoczeniu zieleni i spokoju, będzie jeszcze lepiej. Wykazano, że wystarczy 20 minut na łonie natury, by zmniejszyć stres i poprawić samopoczucie.
- Idź na skróty
Być może w przeszłości przygotowywałaś wieczerzę wigilijną dla 20 osób i robiłaś własnoręcznie prezenty dla wszystkich swoich bliskich?
Czy wszystko trzeba zrobić od podstaw samemu, czy nie lepiej kupić coś gotowego? Czy ciocia Teresa przypadkiem nie zaproponowała, że przyniesie swoje ciasto i nalewkę?
Przyjmuj z wdzięcznością oferty pomocy i naucz się prosić innych, aby się angażowali tam, gdzie mogą.
A może zamiast kupować prezenty dla wszystkich zrobicie w tym roku coś inaczej i przygotujecie niespodzianki dla jednej wylosowanej osoby w rodzinie?
Uczyń sobie życie tak łatwym, jak to tylko możliwe.
Poproś innych członków rodziny, aby kontynuowali określone tradycje rodzinne. Podział odpowiedzialności pomoże ci zarządzać poziomem stresu.
- Korzystaj z pomocy
Poproś rodzinę lub przyjaciół o zapewnienie opieki wytchnieniowej nad twoim seniorem. Znajdź czas tylko dla siebie na zrobienie świątecznych dekoracji, upieczenie ciasteczek, odwiedzenie jarmarku świątecznego lub zakupy świąteczne. Zaledwie kilka godzin spędzonych samemu lub z przyjacielem pomoże naładować baterie i zwalczyć poczucie izolacji.
- Ładuj się kiedy tylko możesz
Trudniej niż zwykle znaleźć czas dla siebie pośród świątecznej bieganiny, ale łap go, kiedy tylko możesz. Może to być kąpiel, dobry film lub książka czy wypicie filiżanki herbaty w pokoju z dala od innych.
- Polityka rodzinna
To nasi najbliżsi i najdrożsi (czyli członkowie rodziny) najczęściej wywołują u nas silne reakcje emocjonalne. W połączeniu z alkoholem, stresem i zmęczeniem – masz gotowy przepis na potencjalny zapłon.
Chociaż może to być dla ciebie kuszące, aby powiedzieć jak się czujesz w tym świątecznym ferworze, zastanów się, czy teraz jest najlepszy czas na wyrzucenie tego z siebie. Czy może lepiej poczekać na spokojniejszy dzień? Jeśli to z czym się obecnie zmagasz jest czymś ważnym i niecierpiącym zwłoki, to bardziej prawdopodobne jest, że zostaniesz wysłuchana (i skończysz z lepszym wynikiem), jeśli dyskusja będzie mniej emocjonalna.
- Nie rozpamiętywuj
Unikaj porównań z poprzednimi świętami. Postrzeganie zmiany jako straty jest często wyczerpujące emocjonalnie. „Życie to zmiana” może być przydatną koncepcją, której warto się trzymać.
Twórz nowe tradycje, które mogą być kontynuowane z roku na rok, zamiast rozpamiętywać te z poprzednich lat, w których twoja ukochana osoba nie może już uczestniczyć.
5 Pomysłów dla seniora jak radośnie świętować mimo ograniczeń:
- Znajdź sposób, aby ukochana osoba uczestniczyła w świętach, niezależnie od tego, czy robi dekoracje, liczy dni w kalendarzu adwentowym, dekoruje pierniczki czy nuci z tobą kolędy.
- Udekoruj pokój lub tę część domu w której przebywa ukochany senior w świąteczne akcenty. Włącz te symbole i dekoracje, które mają dla niego szczególne znaczenie.
- Pobudź wszystkie zmysły ukochanej osoby dźwiękami, widokami, zapachami i smakami świąt. Pomyśl o świątecznej muzyce i dekoracjach, ulubionym deserze i znajomych zapachach.
- Znane świąteczne potrawy to dobry sposób na przywołanie pozytywnych wspomnień.
- Jeśli bliska Ci osoba przebywa w placówce opiekuńczej, przekaż te tradycje również innym osobom przebywającym w placówce. Na przykład rozdaj wszystkim kartki świąteczne lub przygotuj tradycyjny deser do podzielenia się.
POTRZEBNA POMOC OPIEKUNKI?
POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORA