5 pomocnych wskazówek jak zmniejszyć agresję stwarzając przyjazne środowisko
Seniorzy z chorobą Alzheimera lub demencją są często bardzo wrażliwi na swoje otoczenie. Stworzenie kojącego miejsca przebywania pomaga zminimalizować pobudzenie, zredukować trudniejsze zachowania i polepszyć warunki życia.
Dla osób cierpiących na demencję, stworzenie relaksującego środowiska jest niezwykle ważne, aby zminimalizować dezorientację i pobudzenie, pomagając im poczuć spokój i zdolność do koncentracji.
Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia idealnego środowiska dla osoby cierpiącej na chorobę Alzheimera lub demencję.
1. Ograniczenie hałasu
Dźwięk, w tym także hałas w tle, może powodować nadmierny stres u osoby cierpiącej na demencję. Zbyt duży pogłos dźwięku może wywołać efekt pobudzenia i dezorientacji.
Dobrze sprawdza się wprowadzenie materiałów pochłaniających hałas oraz miękkich elementów wyposażenia, takich jak dywany i zasłony, w celu zmniejszenia hałasu.
Podobnie, jeśli hałas na zewnątrz staje się zbyt uciążliwy dla osoby cierpiącej na demencję, należy zamknąć okna.
Jednakże cisza może być również dezorientująca dla osób z demencją. Dlatego też delikatny i łagodny dźwięk w tle może być uspokajający. Można spróbować włączyć znaną stację radiową z łagodną muzyką i delikatną konwersacją.
2. Urządzaj z rozwagą
Wyposażenie domu może nieświadomie powodować niepokój u osób cierpiących na demencję.
Na przykład, mogą one pomylić własne odbicie w lustrze z odbiciem obcej osoby, która je obserwuje, co jest bardzo przerażającym doświadczeniem. Należy usunąć wszystkie lustra lub zasłonić je materiałem, który można ściągnąć, gdy lustro nie jest używane.
Lustrzane efekty mogą być również spowodowane przez światła uliczne odbijające się w nocy na oknach. Osoba cierpiąca na demencję może je łatwo zinterpretować jako obcą osobę wyglądającą przez okno, co może wywołać u niej uczucie strachu lub niepokoju.
Gdy tylko zapada zmrok należy upewnić się, że wszystkie zasłony są zaciągnięte, aby uniknąć takiej sytuacji.
Kiedy wybierasz kolory w pokoju, spróbuj zwrócić uwagę, by ściany i podłogi były w kontrastujących kolorach. Różnica pomiędzy tymi kolorami pomoże osobie z demencją zapobiec jej zagubieniu lub upadkowi.
3. Wymiana oświetlenia
Oświetlenie jest niezwykle ważne dla osób cierpiących na demencję.
Osoby z demencją są najczęściej starsze i mogą mieć problemy ze wzrokiem. Istotne jest, aby zapewnić, by wszystkie przedmioty w otoczeniu były dobrze widoczne.
Wszystkie pomieszczenia powinny być dobrze oświetlone. W miarę możliwości należy używać światła naturalnego, ale jeśli konieczne jest użycie światła elektrycznego, należy zadbać, by żarówki miały dużą moc.
Należy również zwrócić uwagę na sposób rozmieszczenia oświetlenia, lamp sufitowych, itp ponieważ skupiska światła i ciemności i ich wzajemne oddziaływanie, mogą niepokoić lub przerażać osobę z demencją.
Cienie mogą być błędnie interpretowane jako coś lub ktoś zagrażający, a to prowadzi osobę z demencją do poczucia niepokoju i strachu.
4. Stwórz uspokajające miejsce odpoczynku
Niezależnie od tego, czy osoba z demencją mieszka w domu opieki czy z rodziną, ważne jest, aby miała miejsce, w którym może się zrelaksować, gdy jest zestresowana lub niespokojna.
Nie musi to być duża przestrzeń, może to być po prostu wygodny fotel i mały stolik.
Ważne, by było to uspokajające miejsce, oddzielone od zgiełku reszty domu, gdzie może się zrelaksować i być może wykonywać uspokajające zajęcia, takie jak malowanie lub układanie puzzli.
5. Zadbaj o to, aby rzeczy były łatwe do znalezienia
Dla osoby, która żyje z demencją gubienie przedmiotów może być niezwykle stresujące.
Dlatego dobrze jest zadbać o to, aby przedmioty były łatwe do znalezienia i znajdowały się w zasięgu ręki.
Na szafkach można umieścić naklejki z listą rzeczy, które można w nich znaleźć. Można też zastąpić drzwiczki szafek szklanymi, aby wszystkie przedmioty znajdujące się w środku były widoczne.
Zachęci to osobę z demencją do samodzielności tam, gdzie to możliwe, i pomoże wyeliminować stres, jaki może odczuwać, szukając czegoś.
POTRZEBNA POMOC OPIEKUNKI?
POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORA