You are currently viewing Choroba Alzheimera a muzyka

Choroba Alzheimera jest najprawdopodobniej najczęstszą przyczyną nieodwracalnego otępienia u dorosłych. Upośledzenie procesów intelektualnych zwykle narasta stopniowo, od nieznacznie nasilonego do całkowitej niesprawności umysłowej. Przyczyna choroby nie jest znana i na razie nie ma sposobu, żeby ją wyleczyć czy powstrzymać jej rozwój. Niemniej jednak wielu badaczy szuka zarówno przyczyn jej powstawania jak i sposobów jej zahamowania gdy zaatakuje mózg.

Zespół badawczy Amee Baird w 2016 roku opublikował wyniki badań, z których wynika, że aktywność muzyczna może nieznacznie redukować objawy Alzheimera i zwiększać jakość i komfort życia chorych. Okazuje się, że 'seniorzy z wykształceniem muzycznym lepiej radzą sobie z zadaniami poznawczymi w stosunku do starszych ludzi, których życie nie było związane z muzyką: uzyskują lepsze wyniki w testach pamięci semantycznej i epizodycznej, w zadaniach koordynacyjnych, percepcyjnych (słuchowych i wzrokowych), a także związanych z kontrolą poznawczą. Co ciekawe, nawet niewielka aktywność muzyczna skutkuje u seniorów przewagą w funkcjonowaniu umysłowym. Badania nad zdrowymi ludźmi pokazały, że muzykalność generalnie pozytywnie wpływa na plastyczność mózgu.’

Mózgi muzyków różnią się budową od mózgów ludzi niezajmujących się muzyką w ciągu życia – pewne ich części są bardziej rozbudowane, głównie te odpowiedzialne za ruch i koordynację ruchową. Muzycy podczas słuchania utworów angażują do pracy większe obszary mózgu niż reszta populacji, co może świadczyć o większych zdolnościach poznawczych.

Aktywność muzyczna sprawia, że ryzyko wystąpienia demencji maleje, ale istnieją również dane, które sugerują, że owa aktywność może wpłynąć na sprawność intelektualną ludzi już cierpiących na demencję. Z pewnością słuchanie przyjemnej muzyki wpływa na samopoczucie chorych na otępienie – zmniejsza lęk i obniża napięcie. Ponadto, jak pokazuje badanie, może również wpłynąć pozytywnie na pamięć i zdolności językowe. Wygląda na to, że obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć muzyczną nie ulegają poważnym uszkodzeniom w przebiegu choroby Alzheimera. Jak to ujęto w książce Kena Abrahama (’Kiedy twój rodzic staje się twoim dzieckiem’) – z jakichś przyczyn muzyka umiera ostatnia…

Z doświadczenia w pracy z seniorami możemy bez wątpienia powiedzieć, że muzyka widocznie poprawia nastrój naszych podopiecznych i wywołuje uśmiech nawet u chorych, z którymi kontakt jest bardzo ograniczony.

Artykuł, z którego czerpaliśmy powyższe informacje oraz opis eksperymentu znajdą państwo pod linkiem: http://neuropsychologia.org/boisz-się-choroby…

POZNAJ NASZĄ OFERTĘ OPIEKI DOMOWEJ DLA SENIORA